Zpronevěra peněz je velice častým jevem v obchodním modelu manažer – vlastník. Jde o to, že zaměstnanec nemá podíl na tom, když se společnosti začne výrazněji dařit. Nemusí jít přímo o top management, který obvykle je zainteresován na hospodářském výsledku, ale třeba nižší management či řadový zaměstnanec, který zkrátka nemá žádný benefit z toho, že se společnosti daří dobře nebo špatně. A tak hledá cesty, jak by si mohl sám sobě přilepšit na úkor společnosti. A v tu chvíli je nejsnazší cestou zpronevěra peněz.

Obzvláště pak u osob, které pracují s penězi, fakturami, bankovními zárukami a reklamacemi. Všude tady se dá najít skulina v systému, díky které může zaměstnanec zpronevěřit nějaké peníze a obohatit se tak na úkor svého zaměstnavatele. Často nemusí majitel firmy o takové činnosti dlouhou dobu vědět, až když přeroste určitý rámec únosnosti a majitel se začne ptát. V tu chvíli obvykle odhalí několik podezřelých transakcí a celý podvod je odhalen.

Zpronevěra po Česku

Zpronevěra peněz má v České republice velice bohatou historii. Vždyť to není tak dávno, kdy se privatizovali podniky, ztrácely se peníze z bank a národních firem. Není to tak dávno, co celá řada malých podnikatelů ze dne na den získala obrovské mění a nyní si žijí někde na Bahamách či Seychelech. Není to tedy nic neobvyklého a je třeba být neustále obezřetný v tom, kam své peníze svěřujete a komu důvěřujete ve správě vašich financí.

Samozřejmě je dnes výrazně složitější zpronevěřit peníze, než tomu bylo v bujarých devadesátých letech minulého století, ale není to nic neuskutečnitelného ani neobvyklého. Zpronevěra peněz dnes probíhá v celé řadě velkých korporací ať už v oblasti auditů, kontroly finančních transakcí a podobně. Je to jev, který nelze úplně vymítit, ale dobrou kontrolou a detailními kontrolami jde minimalizovat jeho následky.

Jak se bránit zpronevěře peněz

Účinná obrana před zpronevěrou peněz je si je hlídat sám. Nebo je dávat tam, kde máte jasnou garanci toho, že je dostanete zpět, i když dojde ke krachu dané instituce. To mají například banky, které pojišťují vklady do výše 100 000 eur, tím pádem, když někdo zpronevěří peníze u vaší banky, vy jste chránění. Další ochrana je pak oddělení správcovského majetku od majetku nějakého fondu, takže na vaše peníze nemůže nikdo sáhnout. Může je pouze převádět a investovat na předem daná aktiva. I to je způsob, jak se bránit zpronevěře peněz. Těch způsobů je samozřejmě více, ale hlavní myšlenka je zdravý selský rozum a jeho aplikace v praxi.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>