Úroková sazba p.a., tedy per annum, je roční úroková sazba, která udává, o kolik bude nominální hodnota jistiny za rok navýšena. Jde o ukazatel úroku, který říká, že daná jistina bude vynásobena koeficientem (1+i), kde i představuje právě úrokovou sazbu v desetinném čísle za rok, tedy p.a. Jde o nejčastěji volenou úrokovou sazbu, protože nejvěrněji popisuje danou situaci a dá se nejsnadněji srovnávat.

Samozřejmě existuje ještě celá řada jiných úrokových sazeb, které však v praxi nemají takové využití. Za zmínku stojí sazby účtované čtvrtletně (per quartale – p.q.), měsíčně (per mensem – p.m.) a také denně (per diem – p.d.). V praxi však tato forma úročení není využívána, protože je potřeba vždy daný náklad přepočítat na celý rok, a proto je vhodnější využívat pouze p.a.

Úrok není všechno

Údajem o úrokové sazbě však daná problematika ani zdaleka nekončí. Je potřeba si uvědomit, že úrok je jenom jeden z nákladů, které je potřeba při půjčce zaplatit. Další jsou poplatky za vedení účtu, poplatek za správu úvěru, poplatek za výpisy z účtu, poplatek za vyřízení úvěru a další celá řada poplatků a plateb, které nemusejí být na první pohled viditelné. Přesto se dají dobře zjistit pomocí RPSN.

RPSN je roční procentní sazba nákladů a udává, kolik člověk za rok skutečně zaplatí navíc za danou půjčku. Jde o procento, kterým když vynásobíte půjčku, získáte sumu peněz, která se rovná tomu, co zaplatíte kompletně za půjčku ročně navíc. Je to přehledné číslo, které vám řekne o půjčce vše. V sobě už obsahuje jak úrokovou sazbu, tak i všechny ostatní náklady, které nemusejí být třeba na první pohled vůbec patrné. S RPSN ale víte, kolik skutečně za půjčku zaplatíte.

Používání úrokové sazby

Často se však v celé řadě publikací a informačních letácích zmiňují poskytovatelé půjček pouze o úroku. Je to kvůli výše uvedené RPSN, která je vyšší a lidé často tyto dvě hodnoty zaměňují. Proto je důležité, aby člověk vždy věděl, s jakou sazbou operuje. Jestli jde o úrokovou sazbu nebo o sazbu ročních procentních nákladů. Obě mají diametrálně odlišný dopad na splácení půjčky a obě říkají něco jiného.

Úroková sazba říká, jaké je navýšení jistiny v procentech. Roční procentní sazba nákladů pak udává kompletní výdaje za danou půjčku za rok. Je to vcelku přehledné a jasné, ale je potřeba se zorientovat v termínech a souvislostech.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>