Ukrajinská hřivna je národní měna, která se používá na Ukrajině. Vznikla 2.9.1996. Jedna hřivna se dělí na 100 kopejek. Poslední a vlastně i jediná emise mincí v roce 1996 začala fungovat po měnové reformě v zemi. Mince však byly připravovány již od roku 1992. Používání začalo ale až po měnové reformě, která měla nastartovat nový hospodářský růst Ukrajiny.

Na líci ukrajinských mincí je vždy státní znak a na rubu je výrazná číslice s nominální hodnotou obtočená dekoračním věncem. Jde o mustr, kterého se všechny mince musejí držet, pouze mince s nejvyšší nominální hodnotou 1 hřivna má na rubu symbolické hrozny vína.

Pamětní mince

Pamětní mince jsou stejně jako klasické mince raženy od roku 1996. Především v hodnotách 2 a 5 hřiven z obecných kovů – slitina mědi a niklu. Velice zajímavé jsou ale bimetalové mince, které byly raženy k uctění milénia, které měli mosazný střed a nominální hodnotu 5 hřiven.

Ze stříbra jsou pak raženy mince v nominálních hodnotách 10 a 20 hřiven. Ze zlata jsou pak raženy nejdražší mince v nominální hodnotě 50 hřiven.

Ukrajina převzala praktiky po Sovětském ražení mincí a každoročně tedy vydává desítky pamětních mincí. Mince jsou vydávání k uctění významných osobností a historických událostí Ukrajiny. Zajímavé jsou i mince s architektonickými památkami, politickým výročím, faunou či flórou.

Mince a bankovky

Oběžné mince jsou v nominálních hodnotách 1, 2, 5, 10, 25 a 50 kopejek a 1hřivna. Bankovky jsou pak v nominálních hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 hřiven. Zajímavé je, že jedna hřivna je jak bankovkou tak i mincí. Zajímavé je, že emise bankovek byly tištěné v Kanadě a na Maltě. Ty kanadské se dnes při poškození již vyřazují.

Bankovky tištěné na Maltě se doplňují a průběžně aktualizují. Náměty na líci bankovek jsou především z architektury a historie. Například na bankovce o nominální hodnotě 1 hřivna je sv. Volodymir a na rubu jsou ruiny Chersonu. Bankovky o hodnotě 200 hřiven pak nabízí Lesia Ukrajinka a na rubu hradní bránu.

Mince a bankovky vydává místní Národní banka Ukrajiny, která vznikla v roce 1991 a sídlo má v Kyjevě.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>