Přivýdělek na úřadu práce je cesta, jak se v této složité době, kdy dostáváte pouze minimální peníze od státu, postarat alespoň částečně sám o sebe. Jde o takzvané nekolidující zaměstnání, při kterém si můžete vydělat až polovinu minimální mzdy v daném kalendářním měsíci.

Ministerstvo poučuje

Jak k tomu uvádí Ministerstvo práce a sociálních věcí, o nekolidující zaměstnání jde tehdy, když jde o činnost na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebo činnost na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy.

Minimální mzda je v současnosti na úrovni 8 000 Kč, avšak uvažuje se o tom, že by mělo ke konci roku 2013 dojít k jejímu navýšení o 400 až 600 Kč.

Odboráři chtějí více, zaměstnavatelé méně. To, jaká částka to nakonec bude, je otázkou. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že v současnosti si může člověk, který je evidovaný na pracovním úřadě vydělat až 4 000 Kč hrubého měsíčně. Není to mnoho, ale může to být částka, která alespoň částečně pomůže.

Varianty prací nejsou udány

To, co bude člověk dělat jako přivýdělek na úřadu práce je prakticky na něm. Úřad práce nestanovuje žádné jiné mantinely ani jiná pravidla pro to, co může a co nemůže člověk dělat. Je to pouze na něm.

Nekolidující zaměstnání, jak ho vnímají na ministerstvu je popsáno výše, takže vše, co neodporuje výše uvedené definici, se může požadovat za nekolidující zaměstnání a tedy zaměstnání a přivýdělek, který si můžete i při evidenci na úřadu práce přivydělat. Snadné, jasné a přehledné.

Forma práce se často liší podle toho, v jakém kraji člověk pracuje a jak pružný je v daném místě pracovní trh. I roční období velmi ovlivňuje požadavky zaměstnavatelů na možné brigády a výpomoci, kam totiž tento institut nekolidujícího zaměstnání spadá. Brigáda je často jedinou pomocí, na kterou se může člověk na pracovním úřadu spolehnout.

Nepružný trh a málo brigád

Náš pracovní trh je velice nepružný a od toho se odvíjí i počty volných pracovních míst. Podnikatelé se příliš nehrnou do zaměstnávání nových lidí, jelikož mají následně problém se s nimi rozloučit a nějak efektivně s nimi vyjít. Nekolidující zaměstnání je cesta, ale není všespásná.

Brigáda, která je touto formou nabízena nepomůže pracovním úřadům od počtu uchazečů, pouze prohloubí propast mezi pracujícími a brigádníky. Firmy si tak najímají na několik měsíců lidi na pár hodin denně, aby nepřesáhli 4 000 Kč a více si vydělat nesmějí, nebo by přišli o peníze z úřadu.

Dojde tak k paradoxní situaci, že by obě strany chtěli navázat užší kontakt, ale díky regulacím to neudělají. Zaměstnavatel nechce uzavírat trvalý pracovní poměr a zaměstnanec nechce přijít o podporu z úřadu. Začarovaný kruh pak drží nezaměstnané na úřadu práce bez vyhlídek na lepší budoucnost.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>