Přivýdělek na mateřské je dnes už velice očekávaným a využívaným institutem, který nebrání matkám (nebo otcům) v tom, přivydělat si nějaké peníze i při tom, když se starají o svého potomka. Je potřeba si nejprve ujasnit, co je to mateřská a co je rodičovský příspěvek.

Mateřská je platba, kterou dostává matka pouze určitou krátkou dobu po porodu. V tomto období obvykle nemá o práci ani zájem a ani na ni nemá čas. Dítě obvykle v prvních měsících zaměstnává rodiče naplno. Ale když skončí toto období, nastupuje rodičovský příspěvek, který rodič pobírá podle svého rozhodnutí třeba až do 4 roku věku dítěte. A právě při tomto pobírání příspěvku je možné si přivydělat.

Práce při rodičovském příspěvku

Lidé často berou období, kdy je rodič s dítětem doma, jako mateřskou. Avšak v tomto období dostává rodič rodičovský příspěvek, který se počítá z maximální částky 220 000 Kč, kterou si může rodič rozdělit naprosto podle svého uvážení na částky, které bude měsíčně dostávat. Víc ale nikdy nedostane.

Avšak měsíční příjem, který získá z tohoto příspěvku, nesmí být větší, než 70% vyměřovacího základu, který rodič pobíral před nastoupením na mateřskou. A navíc je měsíční částka omezena maximálně na 11 500 Kč. To znamená, že i kdyby rodič bral v zaměstnání 100 000 Kč měsíčně, rodičovský příspěvek může čerpat maximálně měsíčně 11 500 Kč a celkem pak 220 000 Kč. Za jak dlouhou dobu si to vyčerpá, je úplně na něm.

Přivýdělek u dítěte

Rodič má pak možnost si k těmto penězům přivydělat a to prakticky jakoukoliv částku. Výše rodičovského příspěvku totiž není odvislá od toho, kolik bere peněz nyní, ale kolik bral v minulosti. Současná situace je tak pro výpočet rodičovského příspěvku irelevantní. Rodič tak může vydělávat prakticky bez omezení a je pouze na něm, kolik peněz si dokáže při soustavné činnosti o dítě dále opatřit.

Je potřeba si ale uvědomit, že v době, kdy je rodič v práci, musí se o dítě starat dospělá osoba. Možností jsou samozřejmě jesle či školky, ale aby rodič o příspěvek nepřišel, musí dodržet zákonné podmínky.

Do dvou let věku dítěte může dítě ve školce strávit maximálně 46 hodin měsíčně. Po věku 2 let se už žádné časové omezení na pobyt ve školce či jeslích neaplikuje a rodič má tak větší volnost v tom, kolik hodin může denně pracovat a jak si může na „mateřské“ přivydělat.

Je to samozřejmě vždy silně individuální, ale dobře fungující rodič může mít vedle rodičovského příspěvku i relativně slušnou možnost, jak si vydělat a přitom neporušovat vůbec žádné předpisy a zákony. Rodiče často i uvítají možnost pracovat i při starosti o dítě, jelikož přijdou mezi lidi, získají novou energii a popovídají si s někým.

Sociální aspekt je totiž u mateřství velice silně zastoupen a především matky potřebují dostatek kontaktu a pozornosti. A právě přivýdělek může být tou hnací silou, která dává matce energii do dalších dní a starostí o svou ratolest.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>