Půjčka na směnku je dnes velice snadným a rychlým způsobem, jak si půjčit peníze. Směnka je totiž pro obě strany závazným dokumentem, kterým se musí řídit, a který je relativně složitě zpochybnitelný, pokud jsou tedy dodrženy zákonné náležitosti. Peníze na směnku můžete získat prakticky kdekoliv a kdykoliv. Je to vcelku relativně snadné a rychlé. I to je jeden z důvodů, proč se často v nebankovním sektoru nebo i mezi fyzickými osobami používá směnka jako zástavní listina půjčky.

Princip fungování

Půjčka na směnku je velice jednoduchá. Nemusí být podložena smlouvou a nemusí se k ní vázat ani jakékoliv další zástavní právo. Půjčky na směnku mohou vzniknout třeba i v hospodě na tácku od piva. Je to skutečně jedno. Důležité pouze je, co na dané směnce bude napsáno, a pokud bude obsahovat všechny zákonné náležitosti, je možné ji brát jako podklad pro půjčku a cenný papír. Ano, směnka je cenný papír, se kterým je možné volně obchodovat, takže když podepíšete směnku na půjčku nějaké osobě, vůbec to nemusí znamenat, že své peníze budete i této osobě vracet. Vám jako dlužníkovi je to samozřejmě jedno, ale věřitel má díky směnce daleko více možností, jak své peníze získat třeba i před tím, než je vůbec směnka splatná.

Náležitosti směnky

Náležitosti směnky jsou vcelku jasné. Zákon jasně specifikuje, co musí jaká směnka obsahovat. Nejčastěji se jedná o směnku vlastní, na kterou musí obě strany vyplnit své iniciály, velikost půjčené částky, dobu splatnosti, třeba úroky a jasně se zde musí vyjádřit dlužník, že danou částku v daném termínu a místě zaplatí. A to je prakticky vše. Nic víc, nic míň. Směnka nabývá platnosti dnem podpisu obou stran a obvykle si věřitel nechává originál. Dlužník může dostat kopii pro informaci, ale stejně mu je takový dokument více méně k ničemu. Pro věřitele je to však zásadní dokument, se kterým může nakládat jako s cenným papírem. Může ho tedy zastavit, prodat, zadržet či postoupit. Možností má celou řadu. Na dlužníkovi pak je, aby v daném termínu a místě, které je specifikované na směnce, vrátil peníze tomu, kdo směnku v daném okamžiku drží a předloží.

Výhody směnky

Peníze na směnku mají celou řadu výhod pro obě strany. Pro dlužníka to představuje velice snadnou možnost, jak získat peníze. Díky rychlosti a snadnosti vyhotovení směnky, je možné získat i desetitisíce korun během několika málo okamžiků. Pro věřitele je zase směnka výhodná z toho důvodu, že je snadno vymahatelná a obchodovatelná. Pokud tedy věřitel vidí, že jemu dlužník nebude moci nebo chtít zaplatit, jednoduše směnku prodá sníženou o diskont a má své peníze jisté. Ten, kdo směnku koupí, ji pak následně může vymáhat nebo například započítat proti svým jiným závazkům k danému dlužníkovi. I to je cesta, jak může být směnka uplatněna, a v dnešní době jsou obory, kde právě započítávání plateb je hlavním nástrojem hospodaření.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>