Peníze na ruku jsou v dnešním byznysu i obecně životě spíše upozaděny. Avšak když chce člověk získat rychle nějakou menší sumu peněz, je obvykle lepší vyplatit to hotově, než posílat peníze na účet a čekat dva až tři dny než peníze například z jiné banky dorazí. To je první pohled na věc, jelikož peníze na ruku by možná chtěl vždy každý potenciální dlužník, aby je měl ihned u sebe a mohl s nimi nakládat. Obvyklejší je však v dnešní době, alespoň u prvního kontaktu s žadatelem o peníze, zaslat peníze na účet a to hned z několika důvodů.

Důvody proti placení na ruku

Důvody proti tomu dávat peníze na ruku jsou dané. Prvním je skutečnost, že pokud poskytovatel půjčky chce vyplácet peníze na ruku, musí jich mít ve své pokladně relativně velké množství. Není možné, aby měl jenom několik málo tisícikorun, když chce vyplácet desetitisícové půjčky stovkám lidí. A zde vidíte ten problém. Pokud má poskytovatel peněz více klientů, kteří chtějí půjčit peníze na ruku, má docela problém. Jenom sto klientu, kteří chtějí půjčit deset tisíc korun, představuje zásobu peněz u poskytovatele 1 000 000 Kč. To je už relativně vysoká suma na to, mít ji pouze v pokladně na pobočce či v kanceláři. Proto se tomu společnosti brání a veškeré větší půjčky v řádu tisíců a především desetitisíců spíše řeší formou zaslání peněz na účet.

Ale výjimky existují

Ale na druhou stranu není neobvyklé, že se nakonec člověk dočká svých peněz na ruku. Společnosti poskytující peníze totiž často jsou ochotny zaslat peníze prostřednictvím složenky a poštou. To znamená, že žadatel o půjčku skutečně dostane peníze na ruku ve formě složenky, kterou si vyzvedne na nejbližší poště a má vystaráno. Výplata peněz při půjčování na pobočce je obvykle jenom u bank a jenom u menších částek. Je skutečně docela složité držet dlouhodobě velký objem peněz v hotovosti pro případ, že někdo bude chtít půjčit skutečné peníze. Standardně dojde totiž jenom k převodu peněz mezi účty a s tím nejsou spojeny žádné další náklady, rizika a potíže.

A co na to zákon?

Zákon jasně stanovuje, že od určité částky, která se v čase mění, není možné transakci uskutečnit pomocí hotových peněz. A i s tím je spojena legislativa v oblasti půjček, takže není možné například žádat půjčku na 500 000 Kč v hotovosti. Půjčka bude zprostředkována na váš účet převodem a vy si následně můžete s penězi nakládat tak, jak se vám zlíbí. To už je na vás. Peníze na ruku ale v první fázi určitě nedostanete a musíte se spolehnout pouze na standardní postupy a varianty. Dnes to ani není tolik vyžadováno, jelikož lidé stejně řadu věcí platí pomocí internetového bankovnictví, takže celý proces funguje čistě na základě virtuálních jedniček a nul.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>