Míra inflace v České republice není nikterak palčivým problémem a je spíše upozaděna za dalšími ekonomickými efekty, které mají na reálný život lidí u nás výraznější dopad. Hlavní jsou totiž pro české občany především ukazatele nezaměstnanosti a růstu hrubého domácího produktu. To jsou veličiny, které hýbou mediálním světem, a míra inflace příliš nikoho nezajímá. Obvykle je totiž upozaděna za daleko zajímavějšími čísly, která se více mění. Inflaci se totiž snaží Česká národní banka regulovat a tím pádem je bez větších výkyvů stále na podobné úrovni.

Informace o inflaci

Samozřejmě, že každý měsíc dává Český statistický úřad celou řadu informací ohledně inflace a indexu spotřebitelských cen. To ale nejsou čísla pro média tolik zajímavá, protože českému občanovi moc neřeknou. Obvykle se na ně pouze podívá, řekne si: „ano, míra inflace 2% je dobrá“ a tím to obvykle skončí. Nikdo totiž nemá moc představu, co taková číslo znamená a jak se projevuje v platech či změnách cen.

Efekty inflace

Efekty inflace jsou ale daleko zajímavější pro každého z nás, než například číslo o nezaměstnanosti. To se nás prakticky nemusí týkat, pokud máme stabilní zaměstnání. Takže nezaměstnanost není číslo, které by na nás nějakým způsobem mělo vliv. Kdežto míra inflace je daleko užitečnější číslo, protože každý z nás má nějaký příjem a ten je mu permanentně snižován tím, jak se zvyšuje číslo inflace. Inflace totiž znamená reálné znehodnocení peněz v roce.

Sledování inflace a její cílení

Důležité je si ale uvědomit, že Česká národní banka se snaží držet inflaci na rozumné míře. Jde o číslo pod 2%, ale zase je potřeba si uvědomit, že i malá inflace je problém. Česká národní banka má tak za úkol a snaží se, aby byla míra inflace neměnná. Nebo alespoň dobře predikovatelná. Jedině tak totiž může každý z nás počítat s inflací do svých předpokladů do budoucnosti, a pokud národní banka dokáže míru inflace udržet, tak jak slibuje, každý má racionální očekávání na rozumné úrovni a nikdo není překvapen.

To je funkce cílení inflace, jelikož ji pak každý zahrnuje do svých dlouhodobých plánů a predikcí. Jedině tak může trh fungovat, když se alespoň částečně dá předpovědět, že roční inflace bude okolo 2% a nemusí to člověk jinak řešit.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>