Maďarský forint vznikl 1.8.1946. Jde o národní měnovou jednotku Maďarska, kterému se také říká maďarský zlatý a dělí se na 100 fillérů.

Zajímavé je, že drobné mince se ztrácejí z oběhu a razily se pouze pro sběratelské účely. Mezinárodní označení měny je HUF.

Peníze vydává Magyár Nemzeti Bank, tedy Maďarská národní banka. Ta byla založena v roce 1924 jako akciová společnost a sídlo má v Budapešti.

Mince a bankovky

Poslední emise běžných mincí spadá do roku 1992, kdy na líci mincí je státní znak nebo ukázka maďarské flóry a fauny a na rubu je výrazná číslovka nominální hodnoty. Například 2 forinty obsahují Colchicum Hungaricum, 20 forintů maďarský kosatec a například 50 forintů sokol saker.

Nejnižší nominální hodnota bankovky je 200 forintů. První emise bankovek spadá do roku 1997 a následně byla doplňována bankovkami, které v původní emisi vůbec neměli nominální zastoupení.

Na líci všech bankovek jsou portréty významných Maďarů a na rubu obvykle motiv, který je s danou osobností spjat. Bankovka 200 forintů obsahuje krále Róberta Károlyho a hrad Diósgyóri Vár, 500 forintů Ference Rákóczi II a hrad Sárospatak a například 10 000 forintů představuje sv. Štěpána a panorama Ostřihomi.

Pamětní mince

Pamětní mince jsou raženy od roku 1989, kdy byla v Maďarsku vyhlášena druhá republika, raženy jsou z obecných i drahých kovů.

Zajímavé je, že banka razí mince i v nominální hodnotě například 75 forintů právě k výročí 75. let od založení Maďarské národní banky. Další zajímavou emisí byly mince v hodnotě 125 forintů, které oslavovaly 125 let Budapešti.

Stejně neobvyklé jsou i čtvercové mince, které byly vydány v hodnotě 500 forintů k připomnění šachového stroje Farkaše Kempelena a slavnou Rubikovu kostku. Obdelníkové mince byly zase vydány v hodnotě 4 000 forintů jako vitráž Sestry od Godolloa. Samozřejmě jsou raženy i klasické pamětní mince na oslavu osobností Maďarska, úctu k přírodě či dalším jiným třeba i neobvyklým událostem.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>