Česká národní banka, tedy ČNB, pravidelně vyhlašuje devizové kurzy, respektive směnitelnost světových měn za českou korunu. Jde obvykle o počet českých korun, za které se dá koupit jedna jednotka měny zahraniční.

Důležité je si uvědomit, že Česká národní banka vyhlašuje střední hodnotu kurzů. Za tuto hodnotu nemůžete ani nakoupit ani prodat jakoukoliv měnu. Jde zkrátka o číslo, které je prk jeden jednotlivý den neměnné a stále stejné. Kurzy ČNB fungují jako jakási statistika, podle které se můžete, ale také nemusíte řídit.

Pro běžného člověka je daleko zajímavější kurz v místní směnárně na prodej nebo nákup dané měny, než průměrný kurz ČNB, který prakticky nic neříká.

Informace na webu

Kurzy měn České národní banky však mají celou řadu velice užitečných možností, o kterých lidé třeba ani nevědí. Banka eviduje nejenom kurzy k dnešnímu datu, které zveřejňuje. Ale na stránkách České národní banky můžete získat i informace o vývoji jednotlivých kurzů v daném čase a historii.

ČNB nabízí kurzy pro každý den až do roku 1991. V každý z těchto dnů si můžete vybrat a ihned zjistíte, jaký byl v daném dni kurz vůči vámi zvolené měně. V tomto pohledu už dává průměrná hodnota uváděná bankou hodnotu, protože si můžete porovnat, kam se hodnoty jednotlivých měn vůči české koruně posouvají a jak celý systém funguje v čase.

Doplňky a služby

Není radno zapomínat ani na grafy zahraničních měn, které Česká národní banka nabízí. Ty jsou také veřejně přístupné a můžete si je na webu prohlédnout. Kurzy měn ČNB jsou opravdu propracovanou statistikou, které dává národní banka velkou váhu a je to vidět i na kvalitě dat a historických hodnotách. Jde o ohromnou databázi, se kterou se dá velice dobře pracovat.

Co kurzy znamenají

Modle metodiky výpočtu kurzů měn na webu ČNB víme, že číslo, které se uvádí, udává od roku 2002 kurzy devizového trhu na základě monitorování vývoje měn na mezibankovním trhu. Zveřejněný kurz odpovídá tomu, jak byla jednotlivá měna obchodována ve 14:15 místního času.

Hlavní přínos kurzů devizových měn zveřejňovaných ČNB je v tom, že se používají v účetnictví a v dalších právních normách pro neobchodní účely jako je oceňování závazků, pohledávek či daňová a celní řízení.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>