Pokud má člověk volné finanční prostředky, vždy hledá možnosti, co s nimi udělat, aby mu jen tak neležely na bankovním účtu. Možností je hned několik. První cesta je investování do finančních nástrojů (akcie, dluhopisy, komodity, měny), další je investice do nějakého fyzického podnikání a třetí variantou je investice do online projektů.

Každý z investic má svá pozitiva a negativa, ale kromě první varianty je vždy potřeba nějaká fyzická účast investora na nějakém podnikání. To obvykle není cesta, kterou chtějí standardní drobní investoři jít a tak se nejčastěji uchylují do investic do finančních nástrojů.

První rozhodování o investici

Prvním krokem při rozhodování o tom, do jakého finančního nástroje vložíte své prostředky, by mělo být uvědomění si, na co si chcete naspořit a za jak dlouho budete své peníze potřebovat. To je totiž zcela zásadní informace pro volbu investice, tedy to, za jak dlouho budete své peníze chtít mít opět na účtu.

Pokud totiž chcete investovat například do akcií, rozhodně se nevyplatí je po prvním roce opět prodávat, jelikož klasický investiční horizont u tohoto druhu finančního nástroje je 5 let a více. Pouze v tomto období je největší pravděpodobnost, že daný instrument vydělá.

Volba strategie

Pokud víte, že své peníze nebude potřebovat dříve než za pět či deset let, je to velice pozitivní a máte prakticky neomezené možnosti, jak se svými penězi naložit. Investovat peníze je dnes naprosto jednoduché a je potřeba si jenom ujasnit několik pravidel a zásad. Je si potřeba uvědomit, že investice je vždy o rozhodování, které ale nesmí být ovlivněno emocemi nebo jinými prvky, které nemají s investováním nic společného. Investovat musíte s chladnou hlavou a vždy se musíte držet své obchodní strategie.

Není možné měnit rozhodnutí podle toho, jak se zrovna vyspíte. Proto si dopředu dobře promyslete, kam chcete své peníze investovat, kdy je chcete mít zpět a jak velké riziko jste ochotni akceptovat.

Investice podle plánu

Investování není nic jiného než jakási forma souvisejících rozhodování. Vždy máte minimálně dvě možnosti – nakoupit nebo prodat danou investici. Vždy ale musíte mít plán, vizi a cestu. Rozložte si své portfolio tak, abyste nikdy nesázeli všechno na jednu kartu. Abyste neměli všechny své peníze v jednom finančním nástroji, který může zklamat. Jednotlivé investice by pak zase neměly přesáhnout 1/20 vašeho majetku, se kterým chcete obchodovat. Jsou to takové základní zásady pro investice, kdy díky diverzifikaci portfolia minimalizujete své riziko ztráty.

Není možné riziko odstranit, ale je možné ho rozložit a tím pádem objektivně snížit. Je to cesta k tomu, aby investování nebylo gamblerství, ale věda s jasnými pravidly. A přesně o tom moderní investice jsou. Není to hra. Není to nějaké věštění z křišťálové koule. Je to jasný soubor opatření, který vede k jednoznačnému cíly.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>