Jak šetřit peníze je otázka, na kterou se hrozně složitě hledají přesné a jasné odpovědi. Vždy si musíte uvědomit, bez čeho dokážete žít a s čím naopak ne. To, bez čeho si život nedokážete představit, je potřeba hned na začátku z úvah pro šetření vypustit. Další položkou, kde je možné šetřit, jsou klasické pravidelné měsíční výdaje. Jde především o nájem, jídlo, telefon, internet, topení či elektřinu. V každé z těchto položek můžete oproti standardní tržní sazbě ušetřit i desítky procent, jen je potřeba vědět jak.

Začněte u nejdražších položek

Vždy je nejvýhodnější začít hledat možnosti na šetření u těch položek, které zabírají největší část rozpočtu. Jde především o náklady na bydlení, topení a elektřinu. Uvědomte si, kolik peněz z vaší výplaty jde na tyto tři komodity. Bez nich se samozřejmě obejít nemůžete, ale můžete najít alternativu, jak šetřit nemalé peníze. U nájmu je to snadné – menší byt, menší náklady na nájem.

Zvažte, zda není váš současný byt příliš velký, zda nemáte zbytečně drahou lokalitu a zda například neplatíte zbytečně za prostory, které stejně nevyužíváte. Přestěhování je dnes otázkou jednoho odpoledne, tak proč si s tím lámat hlavu. Další důležitou položkou je topení a elektřina.

Najděte si levnější dodavatele topení

Šetření na topení a elektřině je dnes v kurzu. Jde o to, že v budoucnu se předpokládá spíše pokles ceny energií a tak se dnes předhánějí dodavatelé v tom, kdo nabídne lepší variantu se závazkem na několik let. Nenechte se ale zmýlit. Nemusí být všechny sazby a tarify tak výhodné. Vždy určitě sázejte na dodavatele, který je velký a stabilní.

Není totiž nic horšího, než získat nabídku levnějšího vytápění od podomního prodejce a za měsíc zjistit, že platíte daleko více než na začátku. Každou nabídku pořádně prostudujte, ale rozhodně se nebojte změnit dodavatele plynu, topení či elektřiny. Dnes je na to opravdu příhodná doba.

Ostatní položky na šetření

Je potřeba si uvědomit, že šetření není jenom o strádání. Šetření spočívá i v efektivním větrání, využívání přírodních zdrojů a třeba i jablek ze zahrady. Každý určitě najde celou řadu produktů, které může někde pěstovat. Vlastní zásoby jsou přeci jenom nejlevnější. Ale pokud příležitost není, je třeba nakupovat kvalitní věci za dobré ceny. Kvalitních potravin totiž spotřebujete při přípravě pokrmů méně a tím vlastně také ušetříte.

Mezi lidmi jsou rozšířené mýty, že kvalitní potraviny jsou drahé. Ale je třeba porovnávat to, že kvalitních potravin skutečně potřebujete daleko méně, aby vám dodaly potřebné živiny a zasytily vás. V tom je jejich hlavní význam. I touto cestou se tak dají šetřit peníze bez toho, aby utrpěla kvalita vašeho života. Myslete dopředu a plánujte si své výdaje. To vám také nemalé finance ušetří, když nebude kupovat nic, co jste si daný měsíc nenaplánovaly. Budete mít svoje peníze pod kontrolou a to je první krok k tomu je ušetřit.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>