Předčasné splácení s sebou vždy nese určitá rizika v podobě placení poplatků poskytovateli půjčky. Je to sice pro dlužníka nelogické, ale poskytovatel půjčky už počítal s úroky, které mu měli za dané půjčky přijít jako provozní zisk a tím pádem díky předčasnému splacení půjčky o tyto úroky přijde. Proto je běžnou praxí, že banky si za předčasné splacené úvěru účtují nějaké poplatky.

U stavebních spořitelen a jejich úvěrů je tomu však nepatrně jinak. Ty jsou svým klientům více nápomocné a za předčasné splacení svých úvěrů si neúčtují další nové poplatky. A v tom je právě výhoda stavebního spoření a samozřejmě i úvěrů ze stavebního spoření.

Vždy máte na výběr, jakou formou budete při financování svého bydlení volit, ale u menších částek byste určitě měli zvážit výhody stavebního spoření.

Jak se splácí překlenovací úvěr

Splácení překlenovacího úvěru je velice jednoduché. Se svou stavební spořitelnou se dohodnete, jak velkou částku chcete splácet a jednoduše splácíte. Část peněz jde na pokrytí splátky úroků a část se spoří na vašem účtu stavebního spoření z toho důvodu, abyste postupem času mohli přejít na řádný úvěr ze stavebního spoření. U stavebních spořitelen jsou totiž obvykle dvě hlavní podmínky pro získání řádného úvěru ze stavebního spoření.

Tou první je vázací doba spoření a druhou naspořená částka obvykle na úrovni 40% z úvěru. Pokud jednoho nebo druhého nedosahujete (případně ještě hodnotícího čísla počítaného v každé spořitelně jinak), je potřeba si vzít překlenovací úvěr, který se časem změní na řádný úvěr ze stavebního spoření.

Refinancování překlenovacího úvěru

Refinancování překlenovacího úvěru je relativně složitou operací, ale určitě zde tato možnost existuje. Jde ale o to, že získáte úvěr u jiné stavební spořitelny, nebo hypotéku u jiné banky. Stavební spoření má své jasně dané parametry a ty je potřeba dodržovat. Za předčasné splacení překlenovacího úvěru neplatíte obvykle žádné poplatky a okamžitě se vám tento úvěr změní v řádný úvěr ze stavebního spoření, který je výrazně výhodnější a úroky platíte už pouze z půjčené částky. Vše pak běží jako standardní půjčka. Pokud ale máte skutečně zájem opravdové refinancování, máte možnost využít hypotéku nebo jiný úvěr u jiných bank. To je tou nejsnazší cestou. Pokud v bance dostanete na jiný finanční produkt výhodnější úrokové sazby, než máte u vašeho překlenovacího úvěru ze stavebního spoření, není žádný problém úvěry vyměnit a refinancovat. Je to relativně snadné a pro někoho i výhodné.

Pokud však saháte k této možnosti, stalo se něco špatně ve vašem minulém rozhodnutí. Určitě byla i jiná cesta, jak se vyhnout těmto problémům a nutnosti refinancovat překlenovací úvěr. Proto je potřeba si ještě před jakýmkoliv úvěrem dobře rozmyslet, na co ho potřebuji a jak ho budu splácet. Každý zásah a změna s sebou nesou náklady. Někdy větší, jindy menší. Správným a uváženým rozhodnutím na začátku tyto náklady snížíte na minimum.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>