Bankovnictví v České republice zažívá v posledním období celou řadu výrazných změn a jednou z nich je i zkracování doby převodu peněz z jedné banky do druhé. Je zajímavé, že když chcete platbu urychlit, tak to lze. Ale standardně si musíte na převod z jedné banky do druhé počkat zhruba 2 dny. Záleží, jestli daný příkaz zadáte ráno, v poledne či večer daného dne. Ano, i to hraje svou roli a může mít vliv na předání peněz do jiné banky.

Je to vcelku logické. Banky převádějí peníze navzájem pomocí určitých transakcí, které jsou obvykle několikrát denně. V rámci vzájemné konkurence nechtějí převádět své peníze rychleji, než jdou z druhé strany, tak se snaží platbu maximálně pozdržet u sebe na účtech. Avšak zákon jim jasně ukládá, že peníze musejí být do dvou pracovních dnů převedeny.

Převod uvnitř banky

Něco diametrálně odlišného je převod peněz uvnitř banky. Ten funguje velice efektivně a u prakticky všech hráčů na trhu máte své peníze v rámci jedné banky na jiném účtu během okamžiku. Možná u velkých bank to trvá několik málo desítek minut. Ale vždy je o relativně rychlou transakci bez zbytečného zdržení. Peníze totiž zůstávají uvnitř banky, takže banka nemá důvod nikterak danou transakci brzdit a zpožďovat. Naopak, takové transakce je snaha maximálně urychlit, aby byl zákazník co nejvíce spokojený.

Posun v poslední době

V poslední době zažívá bankovní trh posun a možná se dočkáme posunu i v době trvání bankovních převodů. Některé banky už se nyní snaží převádět peníze do druhého dne i na jinou banku a tím pádem velice efektivně urychlovat platební styk. Navíc díky možnosti notifikace druhé strany často není ani třeba čekat na uskutečněný převod, když vám dá odesílající banka avízo o tom, že peníze byly odeslány, už můžete s danou informací naložit podle uvážení. Můžete tak třeba odeslat zboží, vytvořit službu nebo cokoliv dalšího, protože se vám odesílající banka zaručila za to, že peníze z daného účtu právě odešly a nyní jsou na cestě na váš účet. V tu chvíli už je možné s penězi počítat, protože jde jenom o otázku času, než dorazí na váš účet bez dalšího. I to je cesta, kterou se určitě banky v budoucnosti posunou, aby měli klienti informace co možná nejdříve a mohli s danými daty pracovat.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>