Inflační spirála je ekonomický termín, který se používá v takové situaci, kdy se díky vzájemné interakci růstu cen zvyšují mzdy, které následně opět vyvolají růst cen. Což opět vede k růstu mezd a takhle stále dokola. Je to prakticky nikdy nekončící proces, který může skončit velikým problémem.

Ale většinou se neprojevuje okamžitě, takže se mu všichni ve svých výhledech přizpůsobují a tím mu vlastně napomáhají v rozvoji.

Princip spuštění inflační spirály

Výchozí situace je jasná. Jsou stálé mzdy i ceny. Nečekaně však dojde k nárůstu cen spotřebního koše všeho zboží. To představuje vyšší inflaci. Tato vyšší inflace vyvolá kolektivní vyjednávání o velikost mezd mezi zaměstnanci a zaměstnavateli a výrazně zvyšuje tlak na růst těchto mezd.

Zaměstnanci logicky chtějí zvýšit mzdu, jelikož chtějí mít stále stejné reálné příjmy. A díky růstu cen a stejných mzdách dochází k reálnému poklesu. Pokud tedy dosáhnout svého, získají vyšší mzdy. Co se ale stane se společností, které se změní, tedy vzrostou mzdové náklady.

Musí tuto změnu při nezměněných okolních faktorech, promítnout do ceny výrobku. A co se následně stane? Dojde k opětovnému zdražení výrobků, které vyvolá opětovný tlak na růst mezd. Takto to může jít prakticky do nekonečna a záleží pouze na síle odborů ve vztahu k zaměstnavatelům, jak dokážou ovlivňovat rozhodování vedoucích manažerů v oblasti odměňování.

Následné efekty inflace

Díky tomu, že došlo v minulých letech k růstu inflace způsobené postupem, který je specifikován výše, ekonomické subjekty, tedy podnikatelé, už dopředu počítají s tím, že bude vyšší inflace. Promítnou tak tuto změnu do cen.

Stejně se chovají i zaměstnanci, kteří chtějí také promítnout svá očekávání růstu cen do růstu svých mezd.

Takto se vytváří takzvané inflační očekávání, které je přímo závislé na inflační spirále. Jsou to dvě spojité  nádoby, kdy jedna bez druhé nedokáže existovat. S tím samozřejmě souvisí i měření inflace a její dělení. Je potřeba si uvědomit, že existuje inflace nominální a reálná. Každá má na ekonomické subjekty jiný vliv a každá se projevuje naprosto v jiných situacích a případech.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>