Inflační doložka je velice specifický druh obchodních podmínek, který slouží k tomu, aby reálná hodnota daného aktiva byla v čase neměnná.

Fakticky jde o to, že pravidelná platba, jako například nájemné, se každý rok upraví podle toho, jaký je růst cen, tedy inflace. Pro pronajímatele to tedy znamená, že každý rok dostane reálně stejnou částku, tedy že si za danou částku nájemného pořád dokáže pořídit ty samé věci, jak při začátku doby nájmu.

Pro pronajímatele jde o velice příjemnou doložku. Nájemce s ní často souhlasit nechce, protože jeho příjem se také často neindexuje podle inflace, takže když poroste jeho nájem a příjem nikoliv, reálně bude docházet k tomu, že mu každý rok ukrojí nájemné více z jeho reálné výplaty.

Použití inflačních doložek

Inflační doložky se používají jak u klasických nájemních či dlouhodobých smluv, tak i u pojištění. Tam se často takové inflační doložce říká indexace, kdy se cena pojištění indexuje podle nějakého indexu spotřebitelských nebo výrobních cen.

Jde o cestu, jak na straně pronajímatele, nebo poskytovatele služby, dostávat stále stejnou reálnou hodnotu bez ohledu na vývoj trhu a podobně. Jediný parametr, který inflační doložka sleduje je index spotřebitelských cen (nebo jiný index) a podle toho se mění platba.

Využití doložky

Inflační doložka funguje tedy jako jakýsi nástroj, pomocí něhož se snaží poskytovatel služby získat stále stejnou reálnou sumu. Někdy je ale možné použít inflační doložku jako ochranu před skokovým zdražením a podobně. Je možné si nastavit, že růst ceny dané služby bude až tehdy, pokud inflace překoná 2% ročně.

A dokonce je možné si nastavit, že růst ceny služby bude pouze o hodnotu nad tyto 2%. Poskytovatel služby tak ochrání své služby díky tomu, že při raketové inflaci nepřijde o své investice a příjemce služby má zase dáno, že pokud půjde v průběhu let pouze k pozvolné inflaci, nebude se mu platba vůbec zvyšovat.

To už je často pro příjemce služby akceptovatelnější návrh, a proto se právě takovýmto způsobem často inflační doložky sjednávají. Jde o inflační doložku v určitém pásmu, které když je překonáno, tak dojde k nějakému navýšení ceny za danou službu. Jasná pravidla, kterých jde využít i při plánování. Když totiž víte, že vám danou službu někdo zdraží a víte i o jakou částku, dá se s takovou situací velice dobře kalkulovat a propočítat si ji do budoucnosti.

Nepřekvapí vás pak náhlé zdražení cen, jelikož přesně víte, jak se promítne do dalších vašich nákladů. Inflační doložka tak funguje jako jakýsi barometr, který hlídá ceny na trhu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>