Hotovostní placení je v dnešní době posouváno do pozadí, přesto je v celé řadě případů využíváno. Současný denní limit pro placení v hotovosti je stanoven na 350 000 korun. Jde o relativně velkou částku, ale pokud chce člověk zaplatit například lepší auto, už to nemusí stačit.

Je potřeba si ale uvědomit, že současná úprava dává šanci rozložit platbu do více dní a už se na ně limit nevztahuje. Můžete tak třeba i 10 dní po sobě zaplatit 300 000 korun, čímž fakticky za danou transakci zaplatíte 3 miliony korun, ale zákon neporušíte.

Nová úprava

Proto vymyslel bývalý ministr financí Miroslav Kalousek nový návrh, kterým chtěl zamezit těmto praktikám, který říkal, že je možné využít limit 350 tisíc korun k jedné transakci. Je jedno v kolika splátkách nebo v kolika dnech.

Omezily by se tím případy, kdy docházelo k obcházení zákona rozložením plateb souvisejících s jednou transakcí do více dní. To ale nestihl prosadit, takže stále je možné rozkládat platby a limit se uplatní pouze na jeden den a jednu transakci. Je tak stále relativně benevolentní limit pro hotovostní transakce, který ale spíše nahrává pochybným praktikám, než klasickému obchodnímu modelu.

Byznys je bezhotovostní

Je potřeba si uvědomit, že prakticky veškerý obchod je dnes spíše bezhotovostní. Nákupy jsou procesovány online a stejně tak i platby za služby a zboží probíhají bezhotovostními převody.

Omezení hotovostního obchodování tak dává smysl a může v celé řadě případů zkomplikovat život těm lidem, kteří chtějí něco skrýt nebo ukrýt. Na bankovním účtu je totiž vše vidět, kdežto při hotovostních operacích je možné domluvit cokoliv, peníze předat komukoliv a je to velice složitě dohledatelné. Bankovní převody navíc dávají garanci, možnost reklamace a další efektivní nástroje, jak transakci sledovat, evidovat a případně i stornovat.

Hotovostní limit přežije

Hotovostní limit byl zaveden před celou řadou let a ještě určitě hezkou řádku let přežije. Jde o velice užitečný nástroj, který skutečně efektivně řeší situaci, aby nedocházelo běžně k podvodům a převodům peněz v hotovosti. Je zde vidět jasná snaha o transparentnost a snaha o to, aby se z české ekonomiky vymítily pochybné praktiky předávání hotovostních peněz za blíže nespecifikované služby. V tom je bankovní převod transparentní a dohledatelný.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>