Disponibilní zůstatek na účtu představuje částku peněz, kterou můžete aktuálně skutečně využít. Je zajímavé podívat se na výpis z účtu z bankomatu, pokud využíváte kontokorentní úvěr na svém běžném účtu. Vidíte tam totiž, že aktuální zůstatek je nižší, než zůstatek disponibilní a to právě o velikost kontokorentního úvěru, který můžete čerpat.

Je to logické. Kontokorentní úvěr totiž můžete využít kdykoliv bez ohledu na to, jestli na účtu máte nebo nemáte vložené finanční prostředky. Obecně tak kontokorentní úvěr navyšuje váš disponibilní zůstatek bankovního účtu přesně o částku limitu plnění. Obecně je ale disponibilní zůstatek částka, kterou je možné okamžitě z účtu vybrat a použít na cokoliv se vám zlíbí.

Transakce platební kartou

Disponibilní zůstatek na účtu je vždy aktualizovaný k nějakému datu. Je si potřeba uvědomit, že ne všechny transakce jsou okamžitě zprocesované. Například u placení kartou přes internet nejprve dojde k blokaci na účtu a až s odstupem několika hodin či dní dojde k odečtení peněz z účtu. V disponibilním zůstatku na účtu se to však projeví okamžitě. Peníze jsou totiž již blokovány třetí stranou, takže s nimi není možné nakládat. To je velice efektivní způsob k tomu, že nepřečerpáte svůj účet v návaznosti na to, že jste zapomněli, že jste něco platili kartou.

Ze zahraničí to totiž může trvat i několik dní a než by se zprocesovala daná platba, vy byste mohli účet jinak přečerpat a to si banka nenechá líbit. Disponibilní zůstatek účtu tak koresponduje s tím, co skutečně můžete použít po odečtení všech blokovaných transakcí a transakcí, které čekají na zpracování.

Kreditní a debetní karty

Zajímavé je také porovnání disponibilního zůstatku na účtu kreditní a debetní karty. U debetní karty je disponibilní zůstatek pouze to, co na daném účtu máte naspořeno, případně je tato částka navýšena o sumu kontokorentních úvěrů. Kdežto disponibilní zůstatek na kreditní kartě se rovná úvěrovému rámci, respektive dosud nevyčerpanému úvěrovému rámci kreditní karty, který můžete kdykoliv uplatnit ať už v obchodě při placení nebo u bankomatu při výběru peněz. Disponibilní zůstatek vám vždy jasně říká, že tolik a tolik peněz je možné ještě vyžít.

Nic víc, nic míň. Disponibilní zůstatek na účtu je zkrátka suma peněz, která je vám aktuálně k dispozici, a která vám dává možnosti utrácet, nakupovat či investovat. To, jak s penězi naložíte je u bankovního účtu vždy pouze a jenom na vás. Nikdo vám do toho nikdy nebude mluvit ani požadovat nějaké doklady. Je to plně ve vaší režii.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>