Devalvace měny, tedy česky řečeno znehodnocení měny, představuje v ekonomii oslabení domácí měny vůči zahraničním měnám v systému fixních, tedy úředně stanovených měnových kurzů. Důležitým termínem při řešení devalvace je měnový kurz.

Ten představuje cenu v jednotkách domácí měny k měně zahraniční. Devalvace pak znamená úřední umělé navýšení kurzu cizích měn.

Efekty devalvace měny

Devalvace měny má nejenom teoretické ekonomické efekty v podobě změn poměru hodnoty domácích a zahraničních měn, ale má i praktické ekonomické dopady, které mohou mít pro celé hospodářství fatální následky. Nikdy totiž není předem jasné, jak se ekonomické subjekty zachovají, a které na devalvaci nakonec vydělají, a které nikoliv.

Devalvací totiž dojde ke zlevnění vyváženého zboží na zahraniční trhy. Znamená to tedy pro exportéry konkurenční výhodu, kterou mohou využít ve svůj prospěch. Domácí ekonomické subjekty tak díky devalvaci mají daleko lepší výchozí pozici v porovnání se zahraniční konkurencí, která právě na devalvaci domácí měny spíše tratí. Naopak pro domácí poptávku je devalvace u zahraničního zboží znevýhodňující.

Zahraniční výrobky jsou totiž dražší pro domácí spotřebitele. Zahraniční subjekty tak výrazně tratí a nemohou dosahovat takových zisků jako před devalvací měny.

Použití devalvace měny

Devalvace může být efektivně využívána v některých zemích pro podporu exportu a tím pádem i zlepšení bilance zahraničního obchodu. To představuje pro řadu ekonomik zcela stěžejní nástroj, kterým se prosazují na zahraničních trzích.

Zajímavé však také je, že tím, že vedení státu použije devalvaci na zlepšení exportu, může nakonec uškodit sám sobě. Jde především o situaci, kdy je stát závislý na zahraničním dodavateli. Nejsnadněji je to představitelné například na dovozu energií, když stát nedokáže dovoz ničím nahradit.

Díky devalvaci měny se zdraží zahraniční zboží, v tomto případě energie, kterou není možné doma nakoupit. Tím pádem dojde ke skokovému zdražení a stát si tím způsobil inflaci, které se v takovém případě říká dovezená inflace. Ta má následně vliv na všechny domácí výrobky, protože cena energie je jako výrobní surovina obsažena prakticky ve všem. Je tak krásně vidět, že není možné devalvaci měny využívat bez rozmyslu a bez hlubšího zamyšlení se nad situací daného státu.

Vždy je to o tom sladit fiskální a monetární politiku národní banky tak, jak jsou nastaveny její cíle. Zda má zájem o podporu exportu, nízkou inflaci nebo třeba nízkou nezaměstnanost. To vše mohou být cíle, kterých chce národní banka dosáhnout a devalvace měny je nástroj, kterým to může výrazně ovlivnit.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>