Čínská měna juan má oficiální název žen-min-pi, což by ve volném překladu znamenalo asi lidovou měnu. Jde o oficiální platidlo v Čínské lidové republice a měny oficiálně vydává Čínská lidová banka, která byla založena 1.12.1948. Původně banka sídlila v Š’-ťia-čuangu v Che-peji, ale od roku 1949 sídlí v Pekingu.

Hlavní hlavou banky je guvernér, kterého jmenuje do pozice prezident Čínské lidové republiky. Oficiální mezinárodní značka juanu je CNY, ale často se používá i RMB. Je zajímavé, že v běžném zápise má čínský juan stejný znak jako japonský jen.

Peníze a bankovky

Čínský juan se dělí na 10 tiao, což se rovná 100 fenům. Dnes se používá už pátá emise peněz, která proběhla velice nedávno. Nominální hodnoty bankovek jsou od 1, 5, 20, 50 a 100 juanů. Mince jsou pak od 1, 2 a 5 fenů, 1 a 5 tiao a 1 juan.

Není nezajímavé, že směnný kurz juanu býval před rokem 2005 pevně fixovaný pouze na americký dolar v poměru 8,28 juanu za 1 dolar. To však v roce 2005 skončilo, kdy byl nejprve změněn přepočet na 8,11 juanu a následně byl vytvořen měnový koš, ke kterému se juan váže.

V tomto měnovém koši jsou obsaženy jako hlavní měny americký dolar, euro, japonský jen a jihokorejský won. S menším podílem a váhou jsou ještě zastoupeny britská libra, thajský baht, ruský rubl, australský dolar, kanadský dolar a singapurský dolar.

Pozice juanu

Juan znamená prostě mince a v době, kdy byla již za dynastie Čching měna používána, představovalo slovo juan stříbrnou minci.

Fakticky slouží k obecnému označení peněz. Až v roce 2012 přijal měnu Mezinárodní měnový fond jako globální rezervní měnu, čímž přisoudil Číně daleko větší váhu na finančních trzích. Juan od té doby skutečně funguje jako stabilní měna, která je sice v současnosti spíše podhodnocena, ale která má výrazné slovo v celosvětovém hospodářství.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>