Bulharský lev vznikl již v 19. století přesněji 27.5.1880. Poslední měnová reforma proběhla 1.1.1999, kdy byl lev takzvaně připoután na německou marku v kurzu 1:1 a všechny peněžní znaky v zemi byly vyměněny.

Bulharský lev se skládá ze 100 stotinek. Mince a bankovky v zemi vydávala Blgarska narodna banka, což je Bulharská národní banka, která funguje od roku 1947 z původní národní banky Bulharska jako akciová společnosti. Sídlo má národní banka v Sofii. Hlavní akcionář je stát.

Pamětní mince

Pamětní mince vydává Bulharsko až od nové měnové reformy v roce 1999. Jsou raženy především ze stříbra a zlata ve velmi omezeném počtu. Každoročně je v této nové měně po reformě vydáváno zhruba 5 mincí s různými náměty.

Závisí to na celosvětových událostech a národních tradicích. Z nejznámějších mincí stojí za zmínku ty s motivem olympiády, integrace Bulharska do Evropy či jeden ze symbolů středomoří vyobrazení středomořského tuleně.

Mince jsou raženy v různých nominálních hodnotách a představují jak uchovatele hodnoty, tak i sběratelské kousky. Pamětní mince jsou raženy v nominálních hodnotách 1, 5, 10, 20 a 100 leva.

Mince a bankovky

Bulharský lev se dělí na 100 stotinek. Nejnižší nominální bankovou je 1 leva, na kterém je vyobrazen na líci sv. Jan z Rily a na rubu rilský monastýr. Moderní bankovky byly zavedeny do oběhu v roce 1999 po měnové reformě a na líci jsou vždy portréty slavných osobností doplněné o další prvky, které s danou osobou souvisejí na rubu. Například na bankovce 2 leva je Paisii Hilendarsku a na rubu heraldický lev.

A například na největší bankovce 50 leva je Penčo Slavejkov a na rubu ilustrace z jeho básní. Mince jsou raženy v nominálních hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinek a 1 lev. Bankovky jsou pak v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 leva.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>