Anglická měna libra, přesněji pak Britská libra, vznikla již v roce 1694. Má mezinárodní označení GBP. Britská libra se dělí na 100 pencí.

Poslední emise byla uvedena do oběhu v roce 1998 s novým portrétem královny Alžběty II. Parametry mincí jsou už dlouhou dobu neměnné a drží se formátu odsouhlaseného v roce 1971. Na líci všech mincí je vždy portrét královny s rokem dražby a textem v latině „Z boží milosti královna“. Není nezajímavé, že na britských mincích se neuvádí název země.

Mince a bankovky

Na každé minci je tedy vždy portrét královny a na druhé straně je na  1 penny portcullis, tedy padající mříž, což je tradiční motiv britských mincí z dob královny Alžběty I. Na 2 penci je znak prince z Walesu, na 5 penci je skotský bodlák, na 10 penci anglický lev na 20 penci korunovaná růže a konečně na 50 penci je Britannia ve válečném voze.

Britské bankovky jsou od 5 liber výše. Standardně jde tedy o bankovky s portrétem královny. Na rubu se mění motivy podle aktuální emise. Mince a bankovky samozřejmě vydává Bank of England, tedy Anglická národní banka, která byla založena již v roce 1964. V roce 1833 se staly její bankovky jediným zákonným platidlem. V roce 1946 byla znárodněna. Sídlo má samozřejmě v Londýně a akcionáři jsou soukromé osoby a státní organizace.

Pamětní mince

Pamětní mince jsou pro sběratele raženy ze stříbra a ze zlata se stejnými motivy, jakou jsou oběžné mince. Tato praxe začala už v roce 1972, kdy vznikla mince 25 pencí odpovídající historické minci crown u příležitosti královské svatby.

Zajímavé jsou mince v hodnotě 2 liber ražené ve špičkové kvalitě z jedné unce stříbra, které jsou skutečně pouze pro sběratele. Pro investory samozřejmě také Británie razí mince, jde o zlaté mince s nominální hodnotou 10, 25, 50 a 100 liber. 100 liber pak odpovídá jedné unci zlata.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>